Poradnik: Jak rezerwować bilety Ryanair

W związku z regularnie pojawiającymi się pytaniami, prezentujemy Wam zaktualizowaną wersję naszego poradnika, w którym przedstawimy jak krok po kroku dokonać rezerwacji biletów na przeloty liniami Ryanair.

Bilety rezerwujemy na stronie Ryanair. W wyszukiwarce wybieramy interesujący nas lot – w naszym przypadku będzie to połączenie w jedną stronę z Gdańska do Londynu Stansted. Zaznaczając opcję „Elastyczna podróż” będziemy mieli podgląd cen biletów na kilka dni przez i po naszej wybranej dacie. Akceptujemy warunki korzystania ze strony Ryanair i przechodzimy do kolejnego etapu.

fr1

Ryanair wymaga potwierdzenia, że jesteśmy faktycznie żywą istotą, która chce zarezerwować bilet – w tym celu musimy przepisać podany na obrazku kod.

fr2

Pojawia nam się tygodniowy podgląd lotów na trasie Gdańsk – Londyn Stansted. Wybieramy interesującą nas datę i cenę biletu, np. na 13 listopada 2013 roku, kiedy bilet kosztuje 84 PLN. W okienku na dole widoczna jest łączna ostateczna cena 84 PLN (przy płatności kartą debetową) lub 85,68 PLN (przy płatności kartę kredytową), zawierająca już opłatę transakcyjną – cena ta nie zawiera jednak wszystkich dodatkowych opłat za bagaż, wybór miejsca etc. Klikamy przycisk „Wybierz i kontynuuj”.

fr3

fr4

W następnym kroku podajemy swoje imię oraz nazwisko (bez polskich znaków) i wybieramy, czy chcemy podróżować z bezpłatnym bagażem podręcznym (0 sztuk bagażu) lub zapłacić za przewóz bagażu rejestrowanego (do wyboru 15kg za 71 PLN lub 20 kg za 119 PLN w jedną stronę).

fr5

Zaznaczamy, że nie chcemy korzystać z opcji pierwszeństwa wejścia na pokład (płatne 33 PLN za pasażera za lot).

fr6

W okienku „Kup ubezpieczenie podróżne” na rozwijanej liście szukamy pozycji „Ubezpieczenie podróżne nie jest wymagane” – znajdziemy ją na samym końcu.

fr7

Za dodatkową opłatą (47 PLN) możemy zarezerwować miejsce w samolocie (przy wyjściach awaryjnych oraz w pierwszych i ostatnich rzędach). Ogólnie miejsca w Ryanair nie są numerowane i każdy siada na pierwszym wolnym miejsce. W okienku SMS/potwierdzenie z numerem rezerwacji zaznaczamy opcję „Nie chcę otrzymywać wiadomości SMS z moim numerem rezerwacji oraz szczegółami lotu.”. Numer rezerwacji zostanie nam przesłany na adres e-mail. Zaznaczamy pole „Ważne” i przechodzimy na następną stronę.

fr8

Wyskoczy nam okienko, w którym Ryanair ponownie oferuje nam wykupienie ubezpieczenia podróżnego – musimy ponownie z niego zrezygnować klikając w szary napis „Nie dziękuję, zaryzykuję„.

fr9

W kolejnym kroku rezygnujemy z kilku kolejnych dodatkowych opcji, które Ryanair (nachalnie) próbuje nam sprzedać. W pierwszym okienku z rozwijanej listy wybieramy opcję „Nie korzystam z RyanairTalk”.

fr10

W dwóch kolejnych okienkach zaznaczamy, że „Nie skorzystam z połączenia” transferowego z lotniska Gdańsk czy Londyn Stansted (chyba, że ktoś jednak ma taką potrzebę).

fr11

Następnie zaznaczamy, że nie jesteśmy zainteresowani wycieczką po Londynie i nie chcemy zakupić torby podręcznej od Ryanair.

fr12

W kolejnym etapie rezygnujemy z możliwości wypożyczenia auta, które sugeruje nam Ryanair – klikamy po prostu przycisk „Kontynuuj„.

fr16

Udało nam się dotrzeć do ostatniego już etapu rezerwacji biletów – podajemy adres e-mail, na który zostanie przesłane potwierdzenie rezerwacji oraz numer telefonu (w przypadku zmiany planów podróży z winy Ryanair, zostaniemy o tym poinformowani telefonicznie). Wybieramy sposób płatności – jeśli zdecydujemy się na płatność kartą debetową (np. Visa Electron, MasterCard PrePaid) to ostateczna cena biletu wyniesie nas 84 PLN.

fr14

Jeśli zapłacimy kartą kredytową, to zostanie doliczona opłata w wysokości 2% wartości ceny biletu – zapłacimy za niego 85,68 PLN.

fr15

Uzupełniamy dane dotyczące naszej karty i klikamy przycisk „Kup teraz”. Autoryzacja naszej karty może potrwać do 45 sekund. Potwierdzenie naszej rezerwacji powinno dość szybko znaleźć się w naszej e-mailowej skrzynce pocztowej (jeśli się nie pojawi warto zajrzeć do SPAMu).

 

Korzystasz z naszych propozycji? Udało Ci się złapać fajną okazję?
To postaw mi kawę i wracaj po więcej tanich lotów z Gdańska :)

Korzystasz z naszych propozycji? Udało Ci się złapać fajną okazję? To postaw mi kawę :)

To może Ciebie zainteresować

Leave a Comment