Barcelona śladami Gaudiego

Barcelona, tętniąca życiem stolica Katalonii, przyciąga turystów przez cały rok. Niepowtarzalny klimat miasta, ciekawe zabytki, pyszne jedzenie, słoneczna pogoda, pobliskie wybrzeże Costa Brava – to wszystko sprawia, że Barcelonę można odwiedzać wielokrotnie. Dziś zapraszamy Was do zapoznania się z naszym krótkim, tematycznym przewodnikiem po mieście, czyli Barcelona śladami Gaudiego.

Sagrada Familia

Symbol Barcelony i najsłynniejsze dzieło Gaudiego – kościół Świętej Rodziny, czyli Sagrada Familia. Budowę tego secesyjnego obiektu sakralnego rozpoczęto w 1882 roku, a prace nad jego ukończeniem będą prowadzone jeszcze nawet do 2028 roku. Bazylikę można zwiedzać w godzinach od 9:00 do 18:00 w okresie od października do marca; w okresie od kwietnia do września dostępna dla zwiedzających jest w godzinach od 9:00 do 20:00.

Najbliższa stacja metra: Sagrada Familia. Koszt wstępu: zwiedzanie Bazyliki 14,80 EUR; zwiedzanie Bazyliki oraz wieży 19,30 EUR.


sagrada

Bellesguard

Wieża Bellesguard znana jest również pod nazwą Casa Figueras, a jej nazwa oznacza po prostu „piękny widok”. Położona jest u podnóża góry Tibidabo w dzielnicy Sant Gervais. Budynek o surowym kształcie, zbudowany w średniowiecznym stylu z cegieł oraz skały łupkowej, sprawia zarówno ponure, jak i fascynujące wrażenie. Obecnie jest to własność prywatna, dom można obejrzeć tylko z zewnątrz.

Najbliższa stacja metra: Sarrià

Park Guell

Początkowo miało być to osiedle dla robotników, a obecnie to jedno z piękniejszych miejsc, chętnie odwiedzane przez turystów spędzających wakacje w Barcelonie. Teren został zaprojektowany na życzenie hrabi Eusebio Guell jako czarodziejski las pawilonów w kształcie grzybów czy smoków w formie mozaiki, w latach 20. XX wieku został on wykupiony przez miasto i przekształcony w park miejski. Najciekawszymi elementami parku są: żelazna brama wejściowa, Sala Kolumnowa nad którą położony jest taras, gdzie z kolei znajduje się słynna długa i wijącą się zakrętami ławka, a także dom Gaudiego.

Najbliższa stacja metra: Lesseps. Koszt wstępu: 7 EUR


casabattlo2

Pałac Guell

Rezydencja Guell znajduje się na Carrer Nou de la Rambla, niedaleko Las Ramblas. Dziewiętnastowieczny modernistyczny budynek zaprojektowany został przez Gaudiego na zlecenie hrabiego, Eusebi Güell. Fasada budynku ozdobiona jest ornamentalnymi koronkami z żelaza. We wnętrzu wokół centralnego salonu z wbudowaną w ścianę małą kapliczką koncentrują się wszystkie inne pokoje.

Najbliższa stacja metra: Drassanes lub Liceu. Koszt wstępu: 12 EUR

Casa Mila

Casa Mila, zwana też potocznie la Pedrera, to budynek o falistych liniach, jego fasada przypomina wzburzone morze. Balkony ozdobione są kutymi z żelazami, wijącymi się jak chaszcze, balustradami. Warto zwiedzić tu dach, strych oraz piętro mieszkalne.

Najbliższa stacja metra: Diagonal. Koszt wstępu: 16,50 EUR

Casa Batllo

Ten modernistyczny budynek znajduje się na ulicy Passeig de Gracia 43, zbudowany został z piaskowca ze wzgórza Montjuïc. Fasada jest ozdobiona balkonami z kutego żelaza, które kształtem przypominają tradycyjne maski weneckie. Budynek jest zwieńczony dachem w kształcie smoka, a płytki o jasnej tonacji mają imitować łuski gada. Wnętrza domu urządzone są w stylu secesyjnym, znajdują się tam drewniane meble o oryginalnych kształtach.

Najbliższa stacja metra: Passeig de Gràcia. Koszt wstępu: 20,35 EUR


casabattlo

Casa Vincens

Casa Vincens to modernistyczny budynek zbudowany w stylu neomauretańskim położonym w dzielnicy Gracia. Obecnie dom jest własnością prywatną i nie można zwiedzać jego wnętrz, warto jednak zobaczyć go z zewnątrz. Budynek ozdobiony jest licznymi elementami ceramicznymi, które nadają domowi orientalny wygląd. Wysoka brama wykuta z żelaza ozdobiona została liśćmi palmowymi.

Najbliższa stacja metra: Fontana

Casa Calvet

To jedno z pierwszych dzieł Gaudiego. Budynek znajduje się w dzielnicy Eixample, zaprojektowany został przez Gaudiego na polecenie właściciela zakładów włókienniczych. Fasada budynku jest bogato zdobiona rzeźbami religijnymi, balkony są wykonane z kutego żelaza, które kształtem przypominają grzyby. Budynek można obejrzeć tylko z zewnątrz.

Najbliższa stacja metra: Urquinaona

Colegio Teresiano de Barcelona

Gaudi zaprojektował także szkołę oraz dom dla sióstr zakonu św. Teresy. Ze względu na ograniczone fundusze, architekt zrezygnował z nadmiernego przepychu i drogiego materiału, mimo tego, wykorzystując gotyckie wzory, Gaudi sprawił, że budynek ma niepowtarzalny styl i charakter.

Najbliższa stacja metra: La Bonanova


colegio

Barcelona śladami Gaudiego:

mapa_bcn

Korzystasz z naszych propozycji? Udało Ci się złapać fajną okazję?
To postaw mi kawę i wracaj po więcej tanich lotów z Gdańska :)

Korzystasz z naszych propozycji? Udało Ci się złapać fajną okazję? To postaw mi kawę :)

To może Ciebie zainteresować

Leave a Comment