Amsterdam Schiphol w roli głównej

Lotnisko Schiphol w Amsterdamie oferuje znacznie więcej niż tylko wygodny tranzyt. To unikatowa przystań, gdzie można zrelaksować się w Spa, odpocząć w parku miejskim, zaszaleć w kasynie, poczytać w bibliotece, a nawet wziąć ślub! Ponadto szeroka oferta sklepowa i gastronomiczna usatysfakcjonuje najbardziej wymagających podróżnych. Ogromną przestrzeń zaprojektowano z myślą o maksymalnym uprzyjemnieniu pasażerom czasu w oczekiwaniu na samolot. Poznajmy bliżej to fascynujące miejsce.

Lotnisko bazowe linii KLM  – Schiphol Airport – to jeden z najnowocześniejszych portów lotniczych na świecie. Otwarto go w 1916 roku jako lotnisko wojskowe i ulokowano je w miejscu, w którym przed laty znajdowało się jezioro. Z czasem zaczęto je osuszać i tak powstały typowe holenderskie poldery, czyli tereny sztucznie osuszone i otoczone groblami w celu ochrony ich przed zalaniem przez wodę. Właśnie na nich zbudowano węzeł komunikacyjny, który jest obecnie jednym z najczęściej wybieranych portów lotniczych na świecie.

Schiphol jest trzecim co do wielkości ruchu pasażerskiego lotniskiem w Europie, z którego rocznie korzysta ponad 60 milionów pasażerów (63 mln w 2016), w tym ponad połowa przesiada się tu na inny lot.

amsterdam,schiphol1

Dzięki rozległej siatce połączeń KLM, która wraz z lotami partnerskimi obejmuje aż 217 miast w blisko 100 krajach na całym świecie, można stąd wylecieć do najdalszych zakątków świata, takich jak na przykład Panama, kolumbijska Cartagena, czy Widhoek w Namibii.

Amsterdam-Schiphol jest bardzo lubiane przez podróżnych i często nagradzane w międzynarodowych rankingach. Od lat znajduje się ono w czołówce portów lotniczych wyróżnianych m.in. w konkursie SKYTRAX AWARD – w 2014 roku Schiphol Airport znalazł się na 5 miejscu w kategorii najlepszych lotnisk na świecie oraz na 2 miejscu w Europie. Ponadto w polskiej edycji konkursu Business Traveller Awards 2016 podróżujący biznesmeni z naszego kraju uznali Schiphol za „Najlepsze Lotnisko na Świecie”.

Architektura: prostota, funkcjonalność i ochrona środowiska

Lotnisko Schiphol wyróżnia unikatowa na skalę światową architektura i sztuka użytkowa całego kompleksu, która jest nacechowana holenderskim wzornictwem. Hale pasażerskie i korytarze mają funkcjonalny i przejrzysty rozkład. W bardzo przemyślany sposób zorganizowano m.in. przestrzeń dla osób podróżujących w celach biznesowych. Miejsce do organizacji konferencji prasowych, jak i Centrum VIP stanowią prawdziwą wizytówkę holenderskich projektantów. Również budynki zlokalizowane na zewnątrz zostały tak zaprojektowane, aby tworzyć spójną całość. Poruszanie po tak dużym obiekcie ułatwia nawigacja dostępna na smartfony. Osobom przesiadającym się na kolejny lot pokazuje ona nie tylko drogę do właściwego gate’u, lecz także czas potrzebny na pokonanie całej trasy.

Schiphol czesc trannzytowa

Warto wspomnieć, że linia KLM przywiązuje ogromną wagę do kwestii ochrony środowiska, co znalazło także odzwierciedlenie w zastosowaniu odpowiednich rozwiązań przy rozbudowie infrastruktury na lotnisku. Na przykład w Budynku TransPort, gdzie nie tylko odpowiednio dobrano materiały, lecz zadbano także o maksymalne wykorzystanie światła dziennego do instalacji paneli słonecznych na dachu. Dzięki temu, budynek jest w dużej mierze samowystarczalny pod względem zapotrzebowania na energię. TransPort otrzymał nagrodę Dutch Construction Award za zrównoważone budownictwo w 2011 roku i tego samego roku był uhonorowany Leed Platinum Certificate przez the United States Green Building Council. Lotnisko stale się rozrasta, lecz udaje mu się zachować swój własny i niepowtarzalny styl.

Park na lotnisku

Wędrówka po lotnisku może być naprawdę niezapomnianym przeżyciem! W „Airport Park” ulokowanym na tarasie widokowym kawiarni-ogrodzie (Lounge 1, w kierunku Pier D, 2 piętro) jak w typowym miejskim parku, można zażywać relaksujących kąpieli słonecznych. Ten całkowicie niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju park jest dziełem Maurice’a Mentjensa, który w żartobliwej formie zagospodarował przestrzeń. Dlatego na zielonym tarasie można odpocząć w otoczeniu projekcji motyli, usłyszeć śpiew ptaków a nawet dźwięki rowerzystów. Ponadto w widocznych miejscach terminala przez cały rok wyeksponowane są akcenty roślinne, nawiązujące do zmieniających się pór roku.

Bogata oferta rozrywkowa

Podróżni oczekujący na kolejny lot na lotnisku Schiphol-Amsterdam mogą odpocząć w licznych, bardzo wygodnych strefach. Do ich dyspozycji oddano nie tylko komfortowe strefy urody (np. Rituals Shop & Spa w hali 1 i XpresSpa w hali nr 2 na 1 piętrze), a nawet umożliwiono im skorzystanie z bezpłatnych pryszniców. Pasażerowie mogą tu także poobcować ze sztuką w prawdziwym muzeum, serfować w sieci bez żadnych opłat czy ekologicznie naładować komórkę pedałując na rowerze, jak i dokonać zakupów w Schiphol Plaza czy zagrać w kasynie. Do tego należy wspomnieć o bogatej ofercie gastronomicznej, m.in. obejmującej kuchnię japońską czy posiłki przygotowane na bazie produktów ekologicznych.

Schiphol terminal w srodku

Akcenty związane z kulturą i designem holenderskim widać najbardziej w hali odlotów 3 (Departure Lounge 3), ze stylowymi białymi fasadami typowej holenderskiej ulicy. W Holland Boulevard  można m.in. skosztować rodzimych przysmaków, wygodnie rozsiąść się na kanapie i obejrzeć film czy wstąpić do bezpłatnej biblioteki z kolekcją literatury przetłumaczonej na 28 języków! Znajduje się tu również światowej sławy Rijksmuseum, pierwsze na świecie muzeum zlokalizowane na lotnisku. Miłośnicy tulipanów, aby poczuć się jak na giełdzie kwiatowej, powinni koniecznie odwiedzić „House of Tulips” (pośrodku Lounge 3) – jest to unikatowa konstrukcja łącząca architekturę typową dla Amsterdamu ze szklarnią. Natomiast w strefie Babycare Lounge stworzono leśną krainę zabaw dla dzieci z chatkami na drzewach (Kids Forest), a w Departure Lounge 4 – nawet trybuny i zjeżdżalnię!

Uroczyste „TAK!” na lotnisku

W porcie Schiphol wszystko jest możliwe! Nawet zorganizowanie uroczystości ślubnej na płycie lotniska, po czym nowożeńcy mogą od razu wylecieć w podróż. Opcja „Bilet do Raju” pozwala dodatkowo na wynajęcie całego samolotu lub zarezerwowanie jego części (www.schipholweddings.nl).

Należy jeszcze wspomnieć, że amsterdamski port lotniczy i linia KLM, która lubi zaskakiwać swoich podróżnych wspólnie organizują wiele oryginalnych akcji promocyjnych. I tak między innymi na Schiphol stał zaparkowany samolot-apartament, w którym można było wygrać nocleg. Słynny był również pies, którego zatrudniono by  tropił i odnosił przedmioty pozostawione na pokładzie, zanim pasażer zdążył przesiąść się na kolejny lot. Można też było uzyskać pomoc od specjalnie powołanego zespołu do obsługi klientów #HappytoHelp. Akcja trwała tydzień i podróżni z całego świata –niezależnie od tego, jaką linią podróżowali przez Schiphol mogli za pośrednictwem kanałów social media poprosić o pomoc pracowników KLM, którzy byli dostępni 24 godziny na dobę.

Niezależnie od tego czy mamy kilkugodzinny postój czy tylko chwilę wolnego czasu – na pewno każdy znajdzie na lotnisku w Amsterdamie coś ciekawego dla siebie! Holenderski przewoźnik realizuje stąd wszystkie swoje loty, dlatego warto tak zorganizować swoją podróż, aby wygospodarować czas i oprócz lotniska zwiedzić również miasto Amsterdam. Port lotniczy oddalony jest zaledwie 15 minut od centrum i dostępne jest wygodne połączenie kolejowe.

Top