Amsterdam na weekend. Co warto zobaczyć

Od połowy maja 2017 roku KLM uruchamia nowe połączenie lotnicze Gdańsk-Amsterdam. To doskonała okazja, by odwiedzić przepiękną stolicę Holandii, do której teraz można dolecieć w niecałe 2 godziny.

Co sprawia, że Amsterdam przyciąga turystów ze wszystkich zakątków świata? Może unikalny klimat tego miasta, jego słynne kanały, wszędobylskie rowery, bogata historia, ogromny wybór muzeów i teatrów, sklepy, wszechobecne kwiaty czy liczne imprezy kulturalne? A może tradycja wolności i duch tolerancji? Z pewnością połączenie tych wszystkich cech sprawia, że zarówno sam Amsterdam, jak i jego okolice są warte odwiedzenia. Z Polski do stolicy Holandii można polecieć linią KLM wybierając nowe połącznie z Gdańska. Mieszkańcy innych miejsc w Polsce mogą też skorzystać z lotów w Warszawy i Krakowa.

Amsterdam rower

Amsterdam nie ma sobie równych, jeśli chodzi o ilość atrakcji przypadających na kilometr kwadratowy. Mimo, że to metropolia, turyści często są mile zaskoczeni jej niewielkim rozmiarem. Praktycznie wszystkie atrakcje znajdujące się w centrum można zwiedzić pieszo. A jeśli chcemy poznać inne dzielnice miasta, do dyspozycji jest imponująca sieć tramwajów, autobusów oraz metra. Do tego dochodzą regularne promy przez rzekę IJ do Amsterdam Nord, jak i niezliczone w całym mieście rowery.

Amsterdam i jego atrakcje

Nie sposób wymienić wszystkich miejsc w Amsterdamie, które warto odwiedzić. Na długiej liście atrakcji turystycznych znajdują się m.in. światowej sławy muzea takie jak: Rijksmuseum, Muzeum Van Gogha, Dom Anny Frank czy Hermitage Amsterdam. A także wspaniały amsterdamski kanał Canal Ring z XVII wieku, który wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, XVII-wieczny Jordaan, Eastern Docklands z innowacyjną architekturą i designem, eleganckie Oud-Zuid z licznymi muzeami i ekskluzywnymi sklepami. W centrum znajdziemy Westerkerk, kościół z najwyższą wieżą w mieście, z której rozpościera się wspaniały widok na okolice. A co wtorek, o godzinie 13:00 kościelne organy wygrywają godzinny koncert, na który często składają się popularne piosenki, np. z repertuaru Beatlesów.

amsterdam-1643644_1280

Na liście atrakcji godnych polecenia bezwzględnie należy umieścić rejs statkiem po amsterdamskich kanałach. Połączenie okazałych fasad, urokliwych mostów i małych łodzi – wszystko w lustrzanym odbiciu w wodzie – tworzy niezapomniany widok. Labirynt dróg wodnych kryje również prawdziwą skarbnicę niespodzianek, których często nie jest świadomych wielu amsterdamczyków. Domy z autentycznymi XVII, XVIII I XIX-wiecznymi wnętrzami oraz ogrody na tyłach tych budynków mogą być największym zaskoczeniem: osłonięte od zgiełku ulicy, zielone wyspy spokoju są oazą wielu rozśpiewanych ptaków, gdzie łatwo zapomnieć, że jesteśmy w samym sercu metropolii. Amsterdam to także liczne kawiarnie, targowiska, parki (np. Vondelpark, Westerpark, Oosterpark). Poza tym, zachwycają również dalsze jego rejony, jak położony na zachód Westergasfabriek czy Amsterdam Noord -dzielnica z budynkami o ciekawej architekturze.

amsterdam-1910176_1280

Miasto oferuje bogatą ofertę kulturalną: muzea, wystawy, koncerty, teatry czy galerie. Amsterdam jest gospodarzem wielu festiwali sztuki. Na przykład corocznie w kwietniu obchodzony jest np. Dzień Króla (27 kwietnia 2017), prestiżowy międzynarodowy Holland Festival – w czerwcu, Festiwal IJ organizowany jest miesiąc później, zaś Canal Festiwal rozpoczyna nową rundę muzyki klasycznej w Canal Ring w sierpniu. I wiele, wiele innych…

Amsterdam – miasto kwiatów

Kompaktowy Amsterdam jest jednym z najbardziej zielonych miast w Europie, a amsterdamczycy są prawdziwymi miłośnikami kwiatów. Kwiaty są wszędzie i stanowią wizytówkę tego miasta. Najpiękniejsze zobaczymy na targu kwiatowym na Singel, pomiędzy wieżą Munt i Koningsplein, który jest najbardziej kolorowym i pachnącym miejscem w Amsterdamie, bez względu na sezon.

tulips-1904200_1280

Do odkrycia pobliskie parki, nadmorskie kurorty i wydmy!

Z pewnością godne polecenia są także tereny wokół samej metropolii, pełne malowniczych wiosek, miast, zamków i twierdzy przeplatanych wspaniałymi rezerwatami przyrody, które kuszą amatorów spacerów, jazdy na rowerze, czy pływania na łódce. Podróż do Amsterdamu, jest bardzo łatwo połączyć, np. z wizytą w słynnym na całym świecie kwiatowym Parku Keukenhof, gdzie co wiosnę można oglądać najpiękniejsze kwitnące ogrody w Europie. Na 32 hektarach zakwita 8 milionów cebulek tulipanów w aż 800 odmianach! Tulipany, a także inne wiosenne kwiaty tworzą misterne kompozycje. Co roku główna wystawa jest podporządkowana innemu tematowi przewodniemu. Co ciekawe kilka lat temu tematem była „Polska – Sercem Europy”. W 2017 roku wystawa poświęcona jest wzornictwu holenderskiemu. Informacje i bilety na keukenhof.nl.

tulips-530054_1280

Dobrze także wiedzieć, że Amsterdam leży zaskakująco blisko morza. Pobliskie, popularne miasta przybrzeżne to Zandvoort, Bloemendaal i Ijmuiden. Zandvoort jest jednym z najstarszych nadmorskich kurortów w Holandii. Przez wieki zyskał renomę i sławę. Ośrodek chętnie odwiedzała austriacka cesarzowa Sissi. Obecnie dzięki turystyce Zandvoort generuje połowę swojego dochodu. Promenada biegnie równolegle do 9-kilometrowej plaży, która w niektórych miejscach rozciąga się do około 100 metrów szerokości. Miłośnicy przyrody mogą wędrować tu po pięknych obszarach wydmowych, gdzie znajduje się także Kennemer Golf & Country Club – raj dla zapalonych golfistów. Na terenie kurortu Zandvoort znajdują się również kręgielnia, stadnina koni, Holland Casino, monumentalna wieża ciśnień i Circuit Park Zandvoort oraz tor wyścigowy Motorsport. Bloemendaal to kolejny modny nadmorski kurort. W sezonie słychać tu muzykę do białego rana, w licznych klubach rozsianych na całej plaży. Natomiast Ijmuiden to raj dla fanów sportów wodnych. Mola, które wychodzą daleko w morze stwarzają unikalny wzór fal, przez co uprawiający kitesurfing serwują spektakularny pokaz dla turystów obecnych na plaży. IJmuiden aan Zee posiada jedną z najszerszych plaż w Holandii, z pawilonami na plaży, które są otwarte przez cały rok. Więcej informacji na temat Zandvoort i holenderskich wydm znaleźć można na: vvvzandvoort.nl.

zandvoort-82142_1280

Planując wyjazd do Amsterdamu warto wcześniej odwiedzić stronę iamsterdam.com/en/. Można tam zakupić Kartę Miejską (I amsterdam City Card ), która obejmuje bezpłatny wstęp do miejskich muzeów i wielu miejscowych atrakcji, nieograniczone korzystanie z transportu publicznego, jak i również zniżki na bilety np. do teatru czy na koncerty. Na stronie znajdziemy też informacje o wszelkich nadchodzących wydarzeniach w mieście (np. imprezach związanych z obchodami Dania Króla), polecanych restauracjach i wiele innych.

Top